תחרות עיר הבירה הירוקה של אירופה

אירופה היא חברה אורבנית, עם אתגרים סביבתיים רבים. האיחוד האירופי הכיר כבר מזמן בחשיבות של הרשויות המקומיות ובתפקידן בשיפור הסביבה ובמחויבות שלהן לנושא. פרס הבירה הירוקה של אירופה הוא יוזמה לקידום נושאים אלה.

משנת 2010 עיר אירופאית אחת נבחרת בכל שנה כבירה הירוקה של אירופה. הפרס ניתן לעיר שמפגינה השיגים עקביים ברמה גבוהה בתחום הסביבה, עיר המחויבת למטרות שאפתניות להמשך שיפור ופיתוח בר קיימא, עיר היכולה לשמש דוגמה והשראה לערים אחרות. מטרת הפרס היא לעודד ערים לתת השראה אחת לשניה ולחלוק ידע, ובאותו הזמן להתחרות בינהן.

בשנת 2010 נבחרה שטוקהולם לבירה הירוקה הראשונה של אירופה בזכות "צעדים יעילים וברורים לצמצום זיהום-רעשים. תכנית לסטנדרטים עבור מים נקיים יותר. מערכת חדשנית לטיפול באשפה. 95% מהאוכלוסייה מתגוררת במרחק של פחות מ-300 מטר ממרחבים ירוקים. ועוד"

בשנת 2011 נבחרה המבורג. "העיר בת ה-1.8 מיליון תושבים על נהר האלבה מתמודדת עם אתגרים שונים. עם זאת, העיר השנייה בגודלה בגרמניה משלבת גישה ומדיניות מחויבות ומימון הכרחי להתמודד עם אתגרים אלה.. באופן כולל, העיר הטמיעה והוציאה לפועל תכנון אסטרטגי לחזון "ירוק".

2012 ויטוריה-גסטייז (Vitoria-Gasteiz), נוסדה בשנת 1181, שנייה בגודלה לבילבאו בארץ הבסקים (ספרד), ומאכלסת 240,000 תושבים בעיר המכונה היהלום של צפון ספרד. "לעיר יש שטחים ירוקים ציבוריים בפרופורציה גבוהה ביחס לשטחה, המבטיחים כי כל האוכלוסיה חיה במרחק של עד 300 מטר משטחים ירוקים פתוחים. צעדים שונים נעשים כדי לעזור ולהגביר את המגוון הטבעי ואת המערכות האקולוגיות בעיר. לשטחים הירוקים יש גם שימושים חינוכיים כמו גנים קהילתיים. לעיר יש שאיפה לצמצום השימוש הביתי במים אל מתחת ל-100 ליטר לאדם ליום. כבר כיום הצטמצם השימוש באופן עיקבי בין 1999 ועד 2009…"

2013 ננט, צרפת – ממוקמת על נהר הלואר, קרוב לחוף האטלנטי, ננט היא פלא ירוק במערב צרפת. היא העיר השישית בגודלה בצרפת, והאזור המטרופוליני שלה מאכלס 600,000 תושבים. ב-2004 הכתיר אותה המגזין טיים ‘the most liveable city in Europe’ ובשנת 2013 היא תהיה הבירה הירוקה של אירופה. "ב-10 השנים האחרונות, ננט פיתחה מדיניות למערכת תחבורה מקיימת עם דגש על תחבורה ציבורית ואופניים. הפיתוח המרכז העיר מתוכנן לצמצם שימוש במכוניות ולהציע להולכי רגל את התנאים האופטימליים. העיר הייתה הראשונה בצרפת לשלב מחדש חשמליות. מאמץ זה ימשיך בשנים הבאות תוך השקעה בחשמליות חדשות, שירות אוטובוסים איכותי, ותשתיות לאופניים."

19 ערים מ-14 מדינות התמודדו על התואר לשנת 2014. 3 הערים שעלו לגמר ומתמודדות על התואר הן: בריסטול בריטניה, קופנהגן דנמרק ופרנקפורט גרמניה. העיר הזוכה תוכרז ב-8 ביוני לאחר 90 דקות של פרזנטציה בפני חבר השופטים אודות ההצעה לשנת 2014.

מאמרים קשורים: השכונות הירוקות של שטוקהולם | תכנית להגבלת כלי רכב בבולוניה | הלסינקי- בירת העיצוב ועיר ירוקה | העיר הירוקה ביותר באירופה | ננט- עיר עם כסף וירטואלי

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s