השכונות הירוקות של שטוקהולם – חזון עיר מקיימת

ערי סקנדינביה הן מובילות עולמיות בקיימות ואיכות סביבה. גם פינלנד וגם שבדיה השלימו לאחרונה בהצלחה פיתוח אזורים עירוניים ירוקים. שטוקהולם נבחרה בשנת 2010 ל"בירה הירוקה של אירופה" ומהווה דוגמה לעיר המתקדמת במהירות לקראת היותה עיר מקיימת. אבל לא רק שטוקהולם, גם ערים אחרות בשבדיה כמו מאלמו (Malmö), בורלנגה (Borlänge) וליקופינג (Linköping) מספקות פתרונות ירוקים המשנים באופן מהותי את איכות החיים והסביבה.

Stockholm Royal Seaport הוא אזור המגורים המתהווה לחוף אגם מלארן. הכוונה העיקרית של הפיתוח היא לאכלס את מספר התושבים הגדל בעיר בשכונה מקיימת, המשלבת איכות סביבה עם חיוניות כלכלית וחברתית. בעוד תושבים חדשים כבר עוברים לחלק הצפוני של הפרויקט, הפרויקט כולו אמור להסתיים ב-2025, ויספק 10,000 דירות ו-30,000 מקומות עבודה. הפרויקט משלב את הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום בקרת האקלים, כמו רשת אנרגיה חכמה שמטרתה לצמצם שימוש באנרגיה וייעול ניהול האשפה.

רשת התחבורה תתבסס על טראם משופר ואוטובוסים מונעים בביו-דלק, וכמובן רשת של נתיבי אופניים שתאפשר לתושבים להגיע למרכז העיר תוך 10 דקות. המתכננים לא רק מטמיעים אלמנטים של קיימות אלא מספקים קשר אמיתי של הפרויקט אל הטבע. דירות רבות יהנו מנוף אל הפארק, והגישה אל שטחים ירוקים פתוחים ומים תהיה מהירה וקלה. הפיתוח מחדש של הנמל גם יחדש וישפר את תנועת המעבורות והשיט.

כשהפרויקט יושלם, הוא יקרב את שטוקהולם אל היעד של עיר מקיימת עם אפס שימוש בדלקים מזהמים, יעד שהוגדר ל-2050. הקרבה של הפרויקט למרכז העיר ומרכזי הקניות הגדולים יעזרו לחיוניות הכלכלית והחברתית של האזור. החזון של הפרויקט הוא למשוך אליו מגוון של חברות בין לאומיות ועובדים מקצועיים מסקטורים שונים, כגון עיסוקים הקשורים לנמל ועד שירותים פיננסיים, מדיה, סטרטאפים ופעילויות תרבותיות. עיריית שטוקהולם מצאה דרך לשלב קיימות סביבתית וכלכלית ע"י פיתוח וקידום טכנולוגיות ירוקות מתקדמות. מלבד יצירת מרכז עסקי, האזור גם יהווה מוקד משיכה למגזרי אוכלוסייה שונים וקבוצות גילאים שונות על ידי קיום אירועים תרבותיים לאמנות ומחול, כמו גם מגוון  שירותים כמו בתי קפה ומסעדות ועד בתי קולנוע וחדרי כושר.

Hammarby Sjöstad  השכונה הירוקה הגדולה ביותר בשטוקהולם – השכונה על חוף אגם סג'ו (Sjö) תושלם עד שנת 2015 ותאכלס 25,000 תושבים. הפרויקט יכלול ניקוי השטחים המזוהמים והפיכת האזור למרחב מגורים ירוק וידידותי.

פרויקט זה משך מומחי סביבה מכל העולם כדי לבחון את הדרכים ששימשו לפיתוח האזור. הפרויקט עושה שימוש באנרגיות מתחדשות, אשר יספקו חצי מתצרוכת האנרגיה של האזור. מערכת מיחזור מיוחדת, הקרויה Hammarby Model, תורמת לשילוב האנרגיה, אשפה וביוב בבתים ובמשרדים, לדוגמה, בצד אחד של מערכת המיחזור, אשפה דליקה מומרת לחשמל וחימום אזורי, בעוד פאנלים סולריים ותאים פוטו-ולטנים המוטמעים על גגות וקירות הבניינים יהפכו אנרגיה סולרית לחשמל.

צמצום השימוש במכוניות הוא גם מרכיב חשוב בשכונה הירוקה. כדי להתמודד עם הזיהום של המכוניות, משולבת בפרויקט מערכת רכבת קלה וכן קאר-פול שיעודד את התושבים לפתרונות תחבורה אלטרנטיביים. אורח חיים בריא ומגוון מקודם גם כן ע"י מתן אפשרות לפעילויות ספורטיביות והשתתפות באירועים תרבותיים. מתקני ספורט כוללים אפילו מסלול סלאלום סקי. חלקים נרחבים בפרויקט יוחדו לשטחים ציבוריים פתוחים, כולל יער אלונים, פארק עם מזחי עץ, ועוד פארקים גדולים.

באמצעות השילוב של פיתוח אורבני המקדם את כל המאפיינים של קיימות עירונית ושימוש הטכנולוגיות חדישות, המצמצמות פליטות פחמן, האזור הירוק של סטוקהולם הפך לדוגמה מוצלחת לפיתוח עירוני מקיים.

מאמרים קשורים: העיר הירוקה ביותר – אירופה | הלסינקי – בירת העיצוב ועיר ירוקה | מיתוג דנמרק – מדינה ירוקה | וונקובר – העיר הירוקה בעולם עד 2020 | איך טורונטו הוסיפה שטחים ירוקים

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s