מה קורה למותג כשבעיר מתחוללות מהומות? ברצלונה

מוכר? זה לא דגל העיר. זה דגל מועדון הכדורגל

מוכר? זה לא דגל העיר. זה דגל מועדון הכדורגל

ברצלונה נחשבת לאחד מהמותגים העירוניים המוצלחים ביותר, הנשען על ענף תיירות מצליח במיוחד. אולם בינתיים, ספרד חווה מיתון עמוק ומשבר כלכלי חריף, אבטלה ברמות הגבוהות מאי פעם (24%), והגבוהה ביותר באירופה, .

בנובמבר 2011 זכתה המפלגה השמרנית בבחירות ברוב גדול, לאחר 8 שנים של שלטון סוציאליסטי. מאז תפסה את השלטון, הובילה המפלגה השמרנית שורה של רפורמות, קיצוץ בתקציב והעלאת מיסים בניסיון להגמיש את שוק העבודה. רפורמות אלה היו הסיבה לקריאה של המפלגה הסוציאליסטית לשביתה כללית בכל המדינה ב-29 במרץ.

שביתה שקטה אכן התקיימה בכל הערים בספרד, בהתאם להוראות המארגנים, מלבד ברצלונה. קבוצה קטנה ומאורגנת היטב של מפגינים, פתחה במתקפה אלימה ברחובותיה הראשיים של ברצלונה, מלווה בשרפת מכלי אשפה, ריסוס גרפיטי, הריסת סניפי בנק ושרפת סניף של רשת הקפה סטרבקס. היו התנגשויות בין המפגינים למשטרה, כולל פצועים.

אירועים אלה שהתרחשו ברחובות הראשיים של ברצלונה זכו לחשיפה תקשורתית רחבה. התוצאה? כל אמצעי התקשורת סיקרו את המהומות בברצלונה, ובעיקר התקשורת הבינלאומית שהשוותה את הקורה בברצלונה לאירועים שקרו ביוון.

אבל איך מודדים את הנזק של הדיווחים בתקשורת על המותג ברצלונה? יש אסטרטגיות שונות למדידת ההשפעה. גישה סטנדרטית מודדת את מספר ההופעות בתקשורת ואת תוכנן. גישה אחרת, על פיה מתבסס פוסט זה, בודקת את הדימויים שנבחרו ע"י עיתונים וספקי חדשות בדיווחים על ברצלונה בתקופה הנדונה. אין זה ניתוח מלא למותג, אלא בחינת ההשפעה של הדימויים על המותג.  עם זאת, כדי לספק תובנה על רמת הנזק שנגרם, נבחנו במקביל שני ייצוגים בולטים בתקשורת הבינלאומית של ברצלונה: קבוצת הכדורגל של ברצלונה והמבנים המפורסמים של גאודי.

התוצאות ברורות ומדברות בעד עצמן: לדימויים של האלימות בעיר הייתה השפעה שלילית בטווח הקצר על הדימוי הבינלאומי של ברצלונה, משום שהתקשורת הייתה מוצפת בהם. דימויים של מהומות היו הקישור האסוציאטיבי העיקרי לברצלונה, עם משקל של 48.2%. ביחס לשביתות, הדימוי של קבוצת הכדורגל של ברצלונה זכתה רק ל-6.8%. הסגרדה פמיליה ומבנים אחרים ידועים של גאודי בעיר הגיעו ל-11%.

שבוע מאוחר יותר נבחנו שוב הדימויים בתקשורת הבינלאומית, כמה ימים לאחר שהמהומות נרגעו. אבל ההשפעה של התמונות לא חלפה, ודימויי האלימות המשיכה לתפוס 11.1% מהתמונות שיוחסו לדיווחים בנושא העיר. לעומת זאת קבוצת הכדורגל כבר זכתה ל-51.1% מהדימויים, וגאודי ל-8.1%.

מהנתונים הללו ניתן לראות בבירור עד כמה חשוב מועדון הכדורגל של ברצלונה לתדמית העיר. עוד ניתן ללמוד כי משברים ואלימות משתלטים על אמצעי התקשורת ומאפילים על כל הצדדים האחרים של המותג, כמו ההעלמות הכמעט מוחלטת של קבוצת הכדורגל מהתקשורת בעת המשבר.

הניתוח בוצע ע"י: Media, Reputation and Intangibles Center, Universidad da Navarra

מאמרים קשורים: יוון מנסה לתקן את התדמית | ניהול משברים בתקשורת לעיריות | את מי האמריקאים הכי אוהבים? | דירוג המדינות ע"פ אזכורים בתקשורת

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s