איך תעצב הודו את הדימוי החדש שלה?

פורום העיצוב הודו

פורום העיצוב הודו

איך שלא מסתכלים על זה, להודו יהיה תפקיד משמעותי בהשפעה על עיצוב המאה ה-21. השוק הענק הזה של מיליארד איש מחוזר ע"י עסקים מערביים רבים, אבל הודו לא מתכוונת רק לצרוך מוצרים מערביים, היא מעוניינת לעצב את העתיד, תרתי משמע. קיים דיון מעמיק בהודו לגבי האופן שבו עליה להתמודד עם התפקיד הגדל שלה בעולם. העיצוב נתפס הן ככלי לפיתוח כלכלי והן כאמצעי לרומם מיליונים מעוני. על רקע זה נפתח הפורום לעיצוב בהודו (IDF), אחד מהכנסים המרכזיים בנושא.

"הודו כבר שחררה את היכולת היזמית שלה, כעת עליה לשחרר את היכולת היצירתית, אנחנו צריכים עיצוב" אמר כאמאל נאט, השר לפיתוח עירוני, במדינה בה יש יותר ערים עם יותר ממיליון תושבים מאשר באירופה כולה. המסר הזה מגיע גם מסין, בעוד שתי האומות שואפות להיות יותר מספקיות כוח עבודה ומרכזי ייצור, ולהפוך למרכזים היצירתיים של העולם.

הבעיה היא ש"עיצוב" כולל הכול – מתשתיות ודיור, ועד מוצרים ומיתוג. והשאלה היא איך תוכל הודו להסתמך על המסורת המכובדת שלה וליצור זהות עיצובית מבודלת. בעבר העיצוב של המוצרים ההודים לא יכלו להראות "הודיים" כי זה היה יוצר אסוציאציה של איכות ירודה. מוצרים עוצבו כאילו הם מכל מקום ומשום מקום, ובאופן כללי תעשיית העיצוב בהודו היא צעירה מאד, כמו גם הכלכלה שנפתחה לעולם רק אחרי 1991. החברה ההודית הראשונה שקראה לעצמה חברת עיצוב הוקמה ב-1989 ונקראת Ray and Keshavan והצליחה בעיקר בתחום המיתוג לחברות טכנולוגיה ושדות תעופה הודיים, היא הצליחה כל כך עד שנקנתה ע"י קבוצת הפרסום הגדולה בעולם WPP.

אולם בעוד חברות עיצוב הודיות צמחו וגדלו, נותרה שאלת הזהות. רוב הזהות של התרבות ההודית המסורתית מגיעה מעבודת יד אנונימית, והיא קשה לתרגום לעולם המערבי הנשלט ע"י תפיסת עיצוב מודרניסטית. אופנה היא תחום נוסף, וחשוב ביותר בהודו. המדינה משקיעה רבות בתחום זה כדי לתמוך בתעשייה הטקסטיל העצומה, ומתכננת 4 אוניברסיטאות לעיצוב, אבל לא ברור מתי זה יצא לפועל. רבים חושבים כי על המדינה לעשות יותר לקידום ולימוד עיצוב במדינה, בעוד אחרים מאמינים יותר בכוחות השוק החופשי.  בכנס גם עלתה השאלה לשם מה העיצוב מלכתחילה? קיים מתח בין התופסים את העיצוב ככוח לשינוי יסודי, מול התופסים עיצוב כמספק לייפסטייל יוקרתי לעילית החברתית הצומחת בהודו.

מאמרים קשורים: עיצוב והעתיד של ניו יורק | מיתוג פסגת מדינות ה-BRICS בהודו | איך עושים את הודו נגישה יותר?

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s