הספרייה של אלכסנדריה- פרויקט דגל תרבותי למיתוג העיר ומצרים

לוגו מצרים

לוגו מצרים

הספריה של אלכסנדריה (The Bibliotheca Alexandrina) הוא פרויקט דגל של תרבות לא רק בגלל העלויות של הפרויקט, 220 מיליון דולר. מבנה הספרייה היא צללית על רקע קו הרקיע של הטיילת של אלכסנדריה, עם ארכיטקטורה מודרנית מרשימה וגג מצופה זכוכית (תוכננה ע"י משרד האדריכלים הנורבגי Snøhetta), היא בולטת כמו ציון דרך אמיתי וגם משמשת ככזו במיתוג העיר אלכסנדריה ואף במיתוג מצרים כולה (הספרייה מוצגת לתיירים בשורה אחת עם המקדשים והאוצרות ההסטוריים של מצרים). הספרייה מציעה שפע של מתקנים: זוהי אחת הספריות הגדולות ביותר בעולם הערבי ואפריקה. כוללת מרכז כנסים, ספריית מפות ואגפים מיוחדים אחרים, ספרייה לבני נוער ולילדים, ארבע גלריות אמנות, וכן פלנטריום. יחד עם מספר מרכזי מחקר אקדמיים, תערוכות קבע, ניתן לומר כי המאפיינים האדריכליים והעיצוב תואמים בהחלט את התוכניות לספרייה.

זה היה אחד היעדים העיקריים של מנהלי הפרויקט, להפוך את הספרייה למקום שבו הישן שזור בחדש: כך, למשל, על אחד הקירות החיצוניים הספרייה, אפשר לזהות תווים/אותיות עתיקות שונות ואילו בתוך הספרייה, משתמשים בטכנולוגיות החדשניות ביותר של העידן הדיגיטלי. התכונה המרשימה ביותר של BA  היא אולי ארכיון האינטרנט שלה, בו ניתן למצוא כל אתר אינטרנט מהשנים 1996-2001. עם כ-1.5 מיליון מבקרים בשנה BA היא כמו מגדלור של תרבות שהפך לסיפור הצלחה מאז פתיחתה בשנת 2002.

מעבר להיבטים אלה BA היא מקרה מעניין במיוחד, לאור השינויים הפוליטיים של השנה שעברה. בימים הראשונים של הספרייה, אבות הפרויקט רצו שהיא תהיה מקום שבו אנשים מכל רקע יוכלו בגלוי לקבל ידע ולהחליף רעיונות ודעות, ספריה כזרז לרפורמה ודמוקרטיה. הם לא ציפו לשינוי פוליטי בכזו מהירות ולראות את משימתם מתממשת בכזו דרך.

ל-BA יש פרט אדריכלי שאולי לא נראה משמעותי כל כך עבור תושבי מדינות המערב, אך הפך רלוונטי במיוחד לאור האירועים: כיכר פתוחה לציבור בין הספרייה המרכזית ומרכז הכנסים. ערים באירופה עוצבו לעתים קרובות עם/סביב מקומות ציבוריים, אך תכונה זו אינה נפוצה במיוחד באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה. כאשר מסתובבים בקהיר, רואים מקומות ציבוריים רבים, אופרה, מוזיאונים, פארקים, מרכזי אמנות אך הם תמיד מגודרים, בוודאי גם מסיבות ביטחוניות, ולעיתים קרובות דורשים דמי כניסה, כך מעוכב התפקיד הפוטנציאלי שלהם בתור שטחים פתוחים של מפגש עם השונה והחלפת רעיונות ודעות.

לכן, זה בולט מאד כשרואים אנשים שונים (סטודנטים, עובדים, מרצים, תיירים וכו') עומדים ויושבים בכיכר הפתוחה של הספרייה ודנים זה עם זה, עובדים על פרויקטים, מפטפטים על החדשות האחרונות, וגם מוחים נגד משהו. BA הפך להיות פרויקט דגל תרבותי שבד"כ היינו מוצאים באירופה, בגלל העיצוב (מקום ציבורי פתוח) והחברה (לשינוי פוליטי).

BA הצליחה להפוך  גם למרכז הפיתוח העירוני החדש באלכסנדריה. היא מושכת תיירים רבים לעיר, ובו בזמן, מציעה יתרונות רבים למקומיים. יוצרת מקומות עבודה (בעיקר לנשים), אם כי השינויים האחרונים אילצו כבר את הנהלת הספרייה לקצץ בעלויות התקורה וכיום היא במצב של אי ודאות.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מיתוג מצרים בוצע ע"י JWT המקומי, ומנסה למצב את מצרים כמקום שיש בו יותר מרק קברים ענקיים.

הספרייה הגדולה של אלכסנדריה הייתה בעת העתיקה הספרייה הגדולה והמפורסמת בעולם. מניחים כי נוסדה בערך בתחילת המאה השלישית לפנה"ס, תחת שלטונו של תלמי השני ממצרים אלכסנדריה הייתה אז בירת הממלכה התלמית. נטען כי הספרייה אחסנה בשיאה בין ארבע מאות לשבע מאות אלף מגילות פפירוס, ובתוכן עותקים של חלק גדול מתרבות היוונית הקדומה. משערים כי שריפה אחת של הספרייה נגרמה כשיוליוס קיסר שרף את אוניותיו בנמל אלכסנדריה על מנת לחבל במאמצי האויב לכבוש את העיר. עשרות אלפי ספרים אבדו בשריפה. שריפה נוספת התרחשה כאשר תקף המון מוסת של נוצרים את הספרייה בשנת 391, כיוון שראו במדע ובפילוסופיה משום איום על קודשי הנצרות.

סמוך לאתר הספרייה הישנה נוסדה בשנת 2003 הביבליותיקה אלכסנדרינה, הספרייה החדשה של אלכסנדריה.

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s