ירושלים ותל אביב מתחרות, וכולם מפסידים

שתי הערים המרכזיות בישראל לא השכילו לשתף פעולה עדיין, ומתקוטטות ביניהן שוב ושוב. התחרות הסמויה לכאורה המתקיימת בין הערים (שלא לומר בין ראשי הערים) פוגעת ומחלישה את שתיהן בהתמודדות על התיירות בעיקר, אך לא רק.

בעוד תל אביב ממוצבת זה שנים רבות כמרכז התרבותי והעסקי של ישראל, עושה עיריית ירושלים מאמצים רבים לשפר את תדמיתה ולתפוס מקום משמעותי יותר בתחומים של תרבות, אמנות, השכלה ותיירות הן בעינינו הישראלים, והן בעיני התיירים. שינוי התפישה והפעילות המאומצת של עיריית ירושלים אמנם משיגה תוצאות, והעיר אכן משפרת את מעמדה, אולם עדיין לא התגבש בידול אסטרטגי מיתוגי בין ירושלים ותל אביב, והן נעשות יותר ויותר דומות זו לזו.

בתחרות המתגברת על מיצוב ותדמית העיר, התיירות אליה, וההיצע שלה, נדמה כי ירושלים ותל אביב הופכות להיות דומות יותר זו לזו, ומאבדות את הייחוד שלהן. בתהליך זה של התקרבות ושחיקת הבידול ביניהן יוצאות שתי הערים ומדינת ישראל בהפסד.

השבוע התחרות הזו עולה השבוע מדרגה: שתי הערים יקיימו את מרתון 2013 באותו היום ממש – ב-15 במרץ. מאז השקת מרתון ירושלים בשנה שעברה, שוררת מתיחות בין שתי הערים במאבקן על קהל הרצים. בשנה שעברה נמתחה ביקורת על החלטת עיריית ירושלים לערוך את המרתון שבועיים לפני המרתון התל-אביבי וגם השנה התחרות בין הערים מתחממת לקראת מועד המרתון.

התפישה המיושנת של תחרות בין ירושלים ותל אביב גורמת לשתי הערים נזק רב, בעיקר בתחום שיווק התיירות הנכנסת לישראל. בעוד שניתן היה להציע מוצר תיירותי משולב, בו כל עיר נבדלת במוצר התיירותי שלה, והן משלימות זו את זו למוצר אחד, מגוון, עשיר וייחודי אין כיום שיתוף פעולה בין הערים, הן מתחרות ביניהן ויוצאות מופסדות.

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s