שדה התעופה הבינלאומי בעמאן, ירדן Queen Alia International Airport

שדה התעופה שנפתח בשנת 1983 הוא המרכזי בירדן, ואחראי ל97% מהתנועה האווירית בממלכה. כבר בשנת 2000 השדה לא עמד בגידול השנתי בתנועה (7%) מה שהוביל את הממשלה הירדנית להזמין את הסקטור הפרטי להשתתף בהרחבה ובשיפוץ השדה, ובניית טרמינל חדש. ההחלטה הייתה חלק ממהלך אסטרטגי רחב יותר של הגברת חופש התנועה האווירית, בנייה מחדש של סקטור התעופה האזרחית והגברת התחרותיות של שדה התעופה הירדני במטרה לחזק את מעמדו כצומת משמעותית לטיסות המשך במזרח התיכון.

משרד אדריכלים פוסטר אנד פרטנרס: הארכיטקטורה בוחנת חזון של מה התעופה במאה ה-21 יכולה להיות, ומציעה גישה אדריכלית רגישה מבחינה אקולוגית. זאת כדי לעורר תחושה ייחודית של מקום ולספק שער משופר לאזור. התוכנית מאפשרת גידול ב 6 אחוזים בשנה במשך עשרים וחמש השנים הבאות בהיקף התעופה, והגדלת קיבולת שנתית מ -3 מיליון נוסעים ל-12 מיליון נוסעים עד 2033 מה שיאפשר לעמאן להיות המרכז האווירי באזור .
המבנה שואב מן הארכיטקטורה הערבית המסורתית, עם מגוון רחב של מקומות תחת כיפת השמיים באוויר הפתוח, בגנים פתוחים, בחצרות. בריכות מים משקפות אור לתוך הבניין, מספקות  קירור אוויר ויוצרות מוקד טבעי שמנתב את תנועת הנוסעים. חופה רחבה, בעלת משטח חיצוני שחור המזכיר אוהלי הבדואים – מסוככת על השטחים הציבוריים הגדולים ומעוררת התרגשות של בזאר מזרח תיכוני.
העיצוב משלב אסטרטגיה סביבתית פסיבית. מקסימום שימוש באור טבעי וקורות מפוצלים בגג המבנה מאפשרים לאור היום להציף עמוק לתוך הבניין. מבנה גג הבטון משמש לאחסון תרמי לחימום וקירור הבניין, וגג מתכת שחור המכסה את הכיפות ופועל כמגן חום, עם חלל מאוורר באופן טבעי לשחרור החום המצטבר. גג מסוכך רחב מספק הצללה טבעית בגובה מלא לחזיתות הזכוכית נגד השמש ולמיתון בעיות בוהק.

אדריכלים פוסטר אנד פרטנרס: http://www.fosterandpartners.com

מודעות פרסומת


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s